Autobiografija – o drugima
Borislav Mihajlović Mihiz
Esejistika
Tako je nekako bilo i sa mnom. Ni dovoljno reprezentativan za izuzetnu biografiju, ni dovoljno karakterističan za profil tipičnog predstavnika generacije, taj moj život je, ipak, kao i svaki drugi uostalom, prikladna građa da se i preko njega iskaže glavna ličnost ove knjige – naša zamršena i svakojaka epoha. O njoj govori ova knjiga, njoj želi da kaže „De te fabula narrator“. - Borislav Mihajlović Mihiz
"Osim očekivanja koje će ispuniti čitalac Mihizove knjige voljan da se po starinskom receptu, piscu itekako bliskom, pouči i zabavi, to djelo ukazaće mu na jednu književnu zakonitost, čije je mogućnosti srpska literatura u poslednje vrijeme pomalo zaboravila. Književnost najvišeg estetskog ranga ne nastaje nužno iz prevashodno umjetničkih intencija i zatvaranja u artističku samodovoljnost, već i onda kada je stvarana sa skromnom željom da se ostavi pisani trag o drugima, sebi i svom vremenu. Kontinuitet (auto)biografske proze postojano visokog kvaliteta od srednjovjekovnih žitija (Domentijan, Teodosije), preko memoarskih djela epohe prosvećenosti i romantizma (Simeon Piščević, Dositej Obradović, Mateja Nenadović, Nićifor Ninković, Jakov Ignjatović), pa sve do sličnih knjiga pisanih u dvadesetom vijeku (Branislav Nušić, Meša Selimović, Stevan Raičković) govori o određenim razvojnim potencijalima srpske književnosti. U tom smislu, Autobiografija – o drugima siguran je orijentir novim naraštajima čitalaca i pisaca: ona baca snažno svjetlo u prošlost, jednako kao i u budućnost, potvrđujući poznatu misao Miloša Crnjanskog da su memoari „uvek bili najbolji deo književnosti, osobito kada nisu doslovce verni“.
- iz pogovora Vladana Bajčete
- ISBN: 9788660360429
- Broj strana: 630
- Pismo: Latinica
- Povez: Broš
- Format: 20x14cm
- Godina izdanja: 2019
Borislav Mihajlović Mihiz
Borislav Mihajlović Mihiz rođen je 17. oktobra 1922. godine u Irigu.
Klasičnu gimnaziju završio je u Sremskim Karlovcima, a Filozofski fakultet u Beogradu. Bio je upravnik Muzeja Vuka i Dositeja, kao i Biblioteke Matice srpske, književni kritičar NIN-a, umetnički direktor Avala filma i umetnički savetnik u Ateljeu 212. Pisao je pesme, književnu kritiku, eseje, putopise, polemike, drame, memoare, a bio je i dramaturg poznatih književnih dela.
Njegove drame, „Banović Strahinja“, „Komandant Sajler“, „Kraljević Marko“, „Optuženi Pera Todorović“, izvođene su na scenama beogradskih, i pozorišta širom zemlje i u inostranstvu.
Autor je dela Pesme (1947), Ogledi (1951), Od istog čitaoca (1956), Srpski pesnici između dva rata (1956), Banović Strahinja (1963), Književni razgovori (1971), Izdajice (1986, sve četiri Mihizove drame), Portreti (1988), Autobiografija – o drugima, prva knjiga (1990), Autobiografija – o drugima, druga knjiga (1993), Kazivanja i ukazivanja (1994).
Umro je 15. decembra 1997. godine u Beogradu, a povodom njegove smrti Vladeta Јanković i Milan Јanković priredili su knjigu Drugi – o Mihizu (1998).